הצעות סיור וטיפים למטיילים בירושלים

עצות והצעות לטיולים בירושלים:

למטיילים שרוצים לטייל באופן עצמאי. הנה כמה  רשימות שהכנתי בתגובה לשאלות נפוצות:

 

טיולים

עם ילדים

עיר עתיקה

טיילת החומות

טיילת החומות הדרומית – ממגדל דוד לשער ציון – קצר יחסית ומשם אפשר לרדת לסיור בהר ציון ו/או ברובע היהודי ובכותל.

טיילת החומות הצפונית – משער יפו לשער האריות. אפשר לרדת בשער שכם ולהכנסת למערת צדקיהו

מוזיאון חצר הישוב הישן

לגדולים ולקטנים – שחזור של החיים ברובע היהודי בתקופה העותמנית ובתחילת המאה ה- 20. עכשיו תערוכה של כיסויי ראש. כובעים, מטפחות, כיפות ועוד. שימו לב לשועל על הגברת האלגנטית.

 

 

 

טיולים עם ילדים

מוזיאון ישראל המחודש

המון חדש וגם ישן. מרחבים ומיזוג אויר. תמונות פסלים ומה לא, מומלץ ביותר. תערוכות באגף הנוער והתערוכה של האמנות המודרנית ילהיבו את הילדים. שימו לב למיצג האבטיחים. ממליצה לחכות עד סוף הלופ

 

טיולים עם ילדים בעיר העתיקה

טיילת הגגות – ארבעת הרבעים

ברחוב חב"ד בצד המזרחי (מול היציאה מרחוב סט מארק) יש גרם מדרגות ממתכת המוביל לגגות שמעל השווקים. מכאן יש תצפית על ארבעת הרבעים. חלונות הצצה אל השווקים שלמטה ומבט אל הרובע הנוצרי. בפינה שכונת בתי גליציה (תראו את הבוטקה). אפשר ללכת לאורך הגג (בזהירות כי יש קצת אשפה וכל מיני חפצים זרוקים) ולהשקיף לכל הכיוונים.

 

מסלול סיור בירושלים

אזור הסינימטק משכנות שאננים וימין משה

תצפית מגשר הסינימטק, קפיצה למזרקת האריות (שימו לב ליונה עם הצמה), הליכה דרך הגן לעבר טחנת הרוח והמרכבה, , קפיצה לקבר משפחת הורדוס (ליד המעבר למלון המלך דוד), ישיבה בבוסתן אברהם בין צמחי התבלין והמים הזורמים והמשך בסמטאות ובגנים הקטנים של ימין משה. מכאן אפשר להמשיך דרך כפר דוד לממילא. בשדרה פסלים בנושא אגדות, בתי קפה והבתים (בעצם רק החזיתות) מהמאה ה- 19 ותחילת המאה ה- 20. בחנות סטימצקי במרתף מוזיאון המוקדש לביקורו של הרצל בירושלים ושהייתו בבית.

 

מסלול סיור בירושלים

טלביהשכונת פאר ערבית מימי המנדאט ובעצם עד ימינו

סיור ברחובות בין הבתים הנאים והסגנונות הארכיטקטונים השונים (בעיקר הסגנון הבנילאומי הקרוי גם בהואוס והסגנון האורינטלי המקומי. בבית החולים למצורעים תערוכה על הבניין ותולדותיו.

מסלול סיור בירושלים

מושבה גרמנית ויונית – רחוב עמק רפאים וסביבתו

מגן הפעמון לקצה עמק רפאים. טיול בין הבתים היפים והסמטאות. במקום בתי קפה ומסעדות רבים. אם באתם ביום שישי עברו ליד בית הקברות המשיחי והציצו אם פתוח. כדאי להכנס, חפשו את מצבת יוחנן מהאקסודוס. בצמוד בית הקברות הטמפלרי.

חנייה בגן הפעמון.

מסלול סיור בירושלים

מוזיאון מגדל דוד – מקום מצויין להכרות עם ההסטוריה של ירושלים. תערוכת קבע עם תמונות, חפצים, דגמים והסברים על התקופות השונות, תצפית מהגג לעיר העתיקה והחדשה. מומלץ לא לפספס את דגם ירושלים במאה ה- 19.

בחגים ומועדים פעילויות נוספות עבור ילדים.

הדרכות חינם (כלול במחיר הכרטיס) בשעות הבוקר.

אפשר לשלב עם החזיון האורקולי עם ביקור במוזיאון.

 

מסלול סיור בירושלים

מוזיאון מגדל דוד – מקום מצויין להכרות עם ההסטוריה של ירושלים. תערוכת קבע עם תמונות, חפצים, דגמים והסברים על התקופות השונות, תצפית מהגג לעיר העתיקה והחדשה. מומלץ לא לפספס את דגם ירושלים במאה ה- 19.

בחגים ומועדים פעילויות נוספות עבור ילדים.

הדרכות חינם (כלול במחיר הכרטיס) בשעות הבוקר.

אפשר לשלב עם החזיון האורקולי עם ביקור במוזיאון.

 

מסלול סיור בירושלים

טיילת החומות הצפונית ועמק הקדרון (סגור בימי שישי)

 

חונים בחניון ממילא (לא בחוץ כי קונסים) ועולים על טיילת החומות הצפונית, מהכניסה הקרובה לשער יפו (יש שם גם שרותים). כרטיסים קונים למטה בלשכת המודעין לתיירות או ליד.

בלשכת המודיעין אפשר להצטייד גם במפות. ממליצה לבקש את המפה של העיר העתיקה באנגלית. מפה איזומטרית בגודל A3.

 

ההליכה משער יפו לשער האריות כשעתייים לפחות. חשוב להצטייד במים מחד וללכת לשרות קודם, מאידך. יש שלטי הסבר על החומה. אפשר גם למצוא מידע באתר עיריית ירושלים.

 הולכים על החומה עולים ויורדים בין המדרגות והמעברים. מביטים ימינה אל העיר העתיקה שבין החומות, הרובע הנוצרי והמוסלמי מצד אחד ועל המבנים של המאה ה- 19 (נוטרדאם, בי"י אטלקי, סנט פול ועוד) מהצד השני. עוצרים מעל שער שכם לצפית מרהיבה שגם "מסדרת" בראש את הטופוגרופיה של ירושלים הקדומה.

אפשר לרדת ליד שער שכם ולהכנס משם לשוק התבלינים או לפנות לרחוב בית הבד להוספיס האוסטרי לתצפית וקפה עם שטרודל.

אפשרות אחרת להמשיך עד שער האריות ומשם לרדת וללכת לכיוון ההוספיס האוסטרי. השטרודל והתצפית כנ"ל. משם חוזרים דרך הויה דולורוזה לכיוון השווקים ומרכז העיר העתיקה.

אפשרות שלישית: יורדים בשער האריות חוצים את הכביש ויורדים לקדרון. מצבות מימי בית שני (תקופה הלניסטית רומית) ושביל המגיע עד הסינימטק אם תרצו. כאן תוכלו להנות גם מקצת טבע.

לגבי הקפצות. אם לא רוצים להסתבך עם רכבים בחזרה מאזור הקדרון ממליצה פשוט לקחת מונית.

 

מסלול סיור בירושלים

נחלאות ושוק מחנה יהודה

להסתובב בין הסמטאות סביב השוק, להתרשם, מציור הקיר הענק ברחוב אגריפס, לחפש את בורות המים והחצרות. באזור מזכרת משה ואהל משה תמונות תושבי השכונה במסגרת פרוייקט תמונה באבן.

מסיימים בשוק שם אפשר להסתובב בין הדוכנים וגם לשבת באחת המסעדות או בתי הקפה.

מסלול סיור מוזיאונים

מוזיאון ישראל המחודש

המון חדש וגם ישן. מרחבים ומיזוג אויר. תמונות פסלים ומה לא, מומלץ ביותר. תערוכות באגף הנוער והתערוכה של האמנות שימו לב למיצג האבטיחים. ממליצה לחכות עד סוף הלופ. וכמובן, אגף הארכיאולוגיה והאמנות היהודית. בחוץ גן פסלים יפה מומלץ בעיקר בשעות הערב כשפחות חם.

 

מסעדות

עיר עתיקה

מסעדות בעיר העתיקה

שוק התבלינים: מסעדות מזרחיות וגם דוכנים לממכר תבלינים (כמובן), חלבה, מתוקים ובקצה השוק קרוב לשער שכם חנות שוקולדים מיוחדת (מומלצת לקראת חג המולד יש שם דברים מיוחדים לחג).

מסעדת לינה ברחוב החנקה מפורסמת וחביבה מאד – קטנה ולפעמים צריך לעמוד בתור. נסגרת בשעות הצהרים המאוחרות כשנגמר האוכל.

חומוסית עכארמווי ואחרות ברחוב הגיא (אל ואד) (קרוב ליציאה ממנהרת היציאה מהכותל).

הוספיס אוסטרי: פינת הויה דולורוזה ורחוב ביד הבד. פינה וינאית בירושלים המזרחית. בית קפה מסעדה עם מקומות בפנים ובחוץ. שטרודל מהולל ושניצל וינאי גם. במסדרונות תערוכה על תולדות הקיסרות האוסטרו הונגרית וקשריה עם ארץ הקודש והכי הכי תצפית מרהיבה מהגג. לא חייבים לאכול אפשר לבוא רק לסיור.

הרובע הארמני: (רחוב הפטריארכיה הארמנית)

הטברנה (מסעדה לא זולה עם רהיטים דמשקאים ותמונות עתיקות. משרתת בעיקר תיירים רוסים ולכן דגל רוסיה ליד דגל ארמניה.

הבורגולגי – קרוב לפניה לסט. גיימס (הרחוב ממנו ממשיכים לאור חיים ולכותל) שם משתמשים הרבה בברוגול במקום אורז וכו.

מסעדות

בירושלים

המסעדה הלבנונית

בכניסה לעין כרם ליד מגרש החניה. מקומות ישיבה מוצלים בחוץ. בשבתות צפוף וכדאי להזמין מקום מראש.

מסעדות בירושלים

אזור שוק מחנה יהודה:

בתוך השוק ובסביבתו. ברחוב הראשי ובצדדים וגם באזור אגריפס ורחוב בית יעקב.  יש הכל אוכל עממי ואוכל גורמה, מזרחי, אתיופי, בשרי, צמחוני, בתי קפה, פלאפליות ואפילו פיש אנד ציפס, גלידה צרפתית וסניף ארומה.

 

מפות

הכי חשוב לדעתי מפה / מפות טובות של אזור הסיור.

ניתן לרכוש מפות של ירושלים בחנויות הספרים למשל סטימצקי. כדאי מפה של כל העיר ומפה נפרדת של אזור העיר העתיקה. יש מנויילנת מעולה.

במרכז המידע לתיירים בשער יפו מחלקים מפות. ממליצה לבקש את המפה באנגלית של הרובע היהודי עם איורים. מפה בגודל A3. המפה מאויירת ומאירה את הטיול.

ספרות מומלצת

ירושלים וכל נתיבותיה בהוצאת יד בן צבי

סיורים בירושלים מאת אליהו וגר

תחבורה

בירושלים עדיף, להתנהל, בעיקר ברגל עם הקפצות בעת הצורך.

בעיר העתיקה זו הדרך היחידה להתנהל. חנייה יש בחניונים הראשיים: בקרתא וממילא ליד שער יפו או בבנייני האומה. לאורך רחוב יפו עוברים קווי אוטובוס המגיעים לשער יפו בפתח העיר העתיקה: 20, 60  לכותל המערבי: 1, 3 ועוד

תחבורה

מוניות – בירושלים אין שרות רק ספיישל. במקרה של כמה אנשים יכול לצאת כמו אוטובוס. בכל מקרה לעיתים חוסכות זמן המתנה ונסיעה ממושכת. כדאי לודא שהמונית מחברה מוכרת (במקרה של בעיה יש למי לפנות) ושהופעל המונה.

תחבורה

אוטובוסים כרטיסי האוטובוס תקפים לשעה ורבע. אם קניתם כרטיס בודד השעה תופיע על הכרטיס. במקרה של שימוש בכרטיסיה בקשו "מעבר". כרטיס עם השעה שיצורף לכרטיסיה. בכרטיסים אלו אפשר לעלות ולהחליף אוטובוסים במשך כל הזמן הנקוב.

תצפיות

תצפית הר הזיתים (ליד מלון שבע הקשתות – אינטרקונטיננטל)

תצפית מהר הצופים (פינת אוגוסטה ויקטוריה והאוניברסיטה העברית) תצפית לעיר העתיקה ממערב ושרידי מערכת קבורה יהודית.

מעבר לכביש – תצפית אל מדבר יהודה למזרח.

תצפית מטיילת ארמון הנציב – תצפית אל העיר העתיקה ומקום אמת המים לירושלים.

תצפיות

טיילת הגגות – ארבעת הרבעים

ברחוב חב"ד בצד המזרחי (מול היציאה מרחוב סט מארק) יש גרם מדרגות ממתכת המוביל לגגות שמעל השווקים. מכאן יש תצפית על ארבעת הרבעים. חלונות הצצה אל השווקים שלמטה ומבט אל הרובע הנוצרי. בפינה שכונת בתי גליציה (תראו את הבוטקה). אפשר ללכת לאורך הגג (בזהירות כי יש קצת אשפה וכל מיני חפצים זרוקים) ולהשקיף לכל הכיוונים.

 

מסלולי סיור בירושלים

סיור בעין כרם

חניה במגרש החניה במרכז הכפר. הצצה למעיין מרים, עלייה לכנסית הביקור. שימו לב לציורים היפים בפנים ולוחות התפילה בחוץ., ירידה חזרה אל הכפר, חציית הרחוב הראשי והליכה לכנסית יוחנן בהרים. שימו לב למערה ותאור ברית המילה של יוחנן ולשרידי המקוה בחצר וכמובן לוחות התפילה בשפות השונות בחצר.  יש שרותים בחצר כנסית הביקור. ממשיכים למנזר האחיות ציון. מבקשים תרומה בכניסה כ-5 ש"ח לאדם. סיור בגן היפה והליכה לתצפית. ליד התצפית שביל המוליך לבית הקברות הקטן של המנזר עם קבר המייסד, רטיסבון. שימו לב לגלוסקמאה המעידה כנראה על בית קברות יהודי שהיה במקום. גם במקום זה שרותים טובים. משם ממליצה לרדת שוב אל לב הכפר לגלריה גרינפילד ברחוב הצבי (יצחק גרינפליד 6416097) האמן שמח לארח אנשים בסדנתו בתאום מראש. אם איננו, אפשר רק להציץ בחצר היפה. במרכז הכפר יש כמה בתי קפה ומסעדות. בשבת פתוחה המסעדה הלבנונית אך כדאי להזמין מקום מראש (אפילו מהדרך) כדי לודא מקום ולקצר המתנה לשולחן. תוך כדי הליכה בכפר הביטי אל הנוף היפה ואל החנויות המיוחדות חלקן של אמנים מהמקום.

ממרכז הכפר אפשר לפנות באחד השבילים לשטח הפתוח המקיף את הכפר ולהנות מהפרחים והעצים. אפשר לרדת אל הואדי למטה. לא לשכוח מים.

ממליצה להצטייד בברית החדשה – הסיפור מופיע בעיקר בלוקס ובתנ"ך – תפילת חנה בשמואל. מפה של השכונה. מידע על האתרים שהזכרתי יש בשפע ברשת. וכמובן מים, כובעים ונעלים נוחות להליכה.