יום ראשון של כפות הדקלים

יום ראשון של כפות הדקלים

ביום ראשון בשנת 30 לס' הגיעה חבורה של גליליים להר הזיתים בדרכם לחגוג הפסח בבית המקדש בירושלים. עם הגיעם פשטה התרגשות גדולה בקרב תושבי ירושלים ועולי הרגל. המונים הגיעו לקבל את פניו של אחד מבני החבורה, בחור נצרתי בשם ישוע, שנודע כמחולל ניסים ומטיף. "כַּאֲשֶר הִתְקָרְבוּ לִירוּשָלַיִם וּבָאוּ אֶל בֵּית־פַּגֵּי, אֶל הַר הַזֵּיתִים, שָלַח יֵשׁוּעַ שְנֵי תַלְמִידִים 2 בְּאָמְרוֹ לָהֶם: "לְכוּ אֶל הַכְּפָר אֲשֶר מִמּוּלְכֶם וּמִיָד תִּמְצְאוּ אָתוֹן קְשׁוּרָה וְעַיִר אִתָּהּ. הַתִּירוּ אוֹתָם וְהָבִיאוּ אֵלַי. 3 וְאִם מִישֶהוּ יֹאמַר לָכֶם דָּבָר, תֹּאמְרוּ 'הָאָדוֹן זָקוּק לָהֶם' וּמִיָּד יִשְלַח אוֹתָם." 4 כָּל זֶה קָרָה כְּדֵי שֶיִּתְקַיֵּם דְּבַר הַנָּבִיא: 5 "אִמְרוּ לְבַת־צִיּוֹן: הִנֵּה מַלְכֵּךְ יָבוֹא לָךְ, עָנִי וְרֹכֵב עַל־חֲמוֹר וְעַל־עַיִר בֶּן־אֲתֹנוֹת." 6 הַתַּלְמִידִים הָלְכוּ וְעָשׂוּ כְּמִצְוַת יֵשׁוּעַ. 7 הֵם הֵבִיאוּ אֶת הָאָתוֹן וְאֶת הָעַיִר וּלְאַחַר שֶשָֹמוּ עֲלֵיהֶם אֶת בִּגְדֵיהֶם הוּא יָשַב עֲלֵיהֶם. 8 רַבִּים מִן הֶהָמוֹן פָּרְשׂוּ אֶת בִּגְדֵיהֶם עַל הַדֶּרֶךְ וַאֲחֵרִים כָרְתוּ עֲנָפִים מִן הָעֵצִים וְשָטְחוּ אוֹתָם עַל הַדֶּרֶךְ. 9 וַהֲמוֹן הָעָם שֶהָלְכוּ לְפָנָיו וְאַחֲרָיו קָרְאוּ: "הוֹשַע־נָא לְבֶן־דָּוִד! בָּרוּךְ הַבָּא בְּשֵם יְהוָה! הוֹשַענָא בַּמְּרוֹמִים!" (מתי כ"א, 1-7).

 

 לזכר אותה כניסה "מתוקשרת" חוגגים הנוצרים את חג "יום ראשון של הדקלים" המתקיים שבוע לפני הפסחא. הקתולים מציינים את הארוע בתהלוכה ססגונית של צליינים, הנושאים כפות תמרים צועדים ושרים ברדתם מבית פגיי בהר הזיתים לעבר כנסית סנטה אנה בעיר העתיקה.

 

 

 הצטרפתי לחבורה  קטנה של ישראלים לסיור בעקבות התהלוכה, שהוביל המדריך והאגדה מויש מעוז.

 

התחלנו את הסיור במתחם הוירי גלילי (אנשי הגליל בלטינית), הכנסיה מסוף המאה ה- 19 מוקדשת למקום כניסתם של אנשי הגליל לירושלים וכוללת ציון לעליית ישוע לשמים. במקום גם משכן הקיץ של הפטריארך היוני האורתודוכסי. האתר לא שייך לטקס והתהלוכה הקתולים, כמובן. אבל, המקום יפה והשער היה פתוח אז נכנסנו לביקור קצר.

 

     

משם המשכנו לכנסיה בבית פגיי מקום ההתכנסות להתחלת הטקס והתהלוכה. 

הכנסייה הנוכחית בבית פגי נבנתה ב- 1883 על שרידי כנסיות קודמות. כנסייה ביזאנטית ומעליה שרידים של כנסייה צלבנית. בכנסיה סלע מגודר בסבכה המכונה "מצבת האבן של בית פגי" או Stele of   Bethpage   שנחשף בעת הקדשתה של הכנסייה הפרנציסקנית במאה ה-19. סלע זה היה באפסיס של הכנסיה הצלבנית (1170) והוא מעוטר מארבעה צדדים בסצנות מהברית החדשה הקשורות בשהותו של ישוע בהר הזיתים. בין הסצינות : מציאת החמור לישוע ע"י שני תלמידיו, כנסית ישוע לירושלים, החייאת לזרוס בידי ישוע וישוע עם מרתה ומריה הצלבנים האמינו שישו נעזר בסלע הזה כדי לעלות על החמור.  בתוך הכנסיה פרסקאות מלווות בכתובות לטיניות המתארות את כניסתו של ישוע לירושלים. הציורים צויירו בידי האומן צזרה וגריני (Cesare     (Vagarini  , שצייר גם את ציורי הקיר בכנסית הביקור בעין כרם.

       

  התהלוכה יצאה מהכנסיה כשבראש ראשי הפאטרארכיה הקתולית (הקוסטוס של ארץ הקודש בגלימה חומה, הפטריארך הלטיני בגלימה הסגולה והארכיבישוף היווני קתולי בגלימה השחורה). קהל הצליינים הקדים אותם ויצא לפניהם כדי לעמוד לצידי הדרך ולקבלם בברכות ושירה.

      

הקהל היה מגוון מארצות שונות, עם שלטים דגלים וכמובן ענפי דקל. התהלוכה לוותה בנגינה ושירה עזה של הוזענה הוזענה (הכוונה להושענה הושענה, כמובן) וגם שירים מ"ישוע כוכב עליון". למרות הצפיפות לא היתה הרגשת מחנק בזכות רוחב הדרך והשטח הפתוח יחסית שסביבנו. האוירה היתה שמחה ועולצת. התהלוכה צעדה לאורך הכביש הראשי של הר הזיתים.

         

  ליד בית הקברות בהר הזיתים החלה התהלוכה לרדת למטה בירידה התלולה לעבר גת שמנים בקדרון.

משם עלתה התהלוכה לעבר שער האריות ובהתרגשות רבה נכנסו האנשים לתוככי העיר העתיקה.

                               

 הצועדים הלכו לאורך החלק הראשון של הויה דולורוזה עד כנסית סנטה אנה הצלבנית ושם התכנסו כולם. תזמורות שבטי הצופים הנוצרים במקום הנעימו את הזמן בנגינה. לאחר זמן מה החלו התזמורות עוזבות בזו אחר זו ועמן תם הטקס והקהל התפזר. אך, ברחבי העיר העתיקה המשיכו להסתובב צליינים עם כפות תמרים.

 

 תודה ללביא פאנו על השימוש בתמונות. (עמדו על כל תמונה ותוכלו לראות את פרטיה ואת שם הצלם)

 

איך להגיע ומתי:

פרטים לגבי מועדי החג והטקסים השונים: מרכז המידע הנוצרי -  http://www.cicts.org/CICmainin.htm

מועד הפסחא השנה היה ב- 24/4 ולפיכך יום א של כפות הדקלים יצא ב- 17/4. התאריך אינו קבוע ומחושב לפי יום ראשון שאחרי ה- 21/4. יוצא בסביבות הפסח.

הטקס בבית פגיי החל בשעה 14:00. גם השעה הזו אינה קבועה וצריך לברר עם הפטריארכיה או במרכז המידע הנוצרי בשער יפו מתי מתקיים בדיוק.

חניה בהר הזיתים – קשה אם לא בלתי אפשרי למצוא חנייה. מומלץ להגיע במונית או בהקפצה של רכב שלא ישאר על ההר.