טקס סיום מל"ע I בבית הקברות בהר הצופים שבת 13/11/10 9:00

 טקס סיום מל"ע בבית הקברות בהר הצופים שבת  13/11/10 9:00

 בשבת האחרונה, ה- 13/11/10 התקיים בבית הקברות הבריטי לחללי כל העמים בהר הצופים טקס לציון סיום מלחמת העולם הראשונה.

 מלחמת העולם הראשונה הסתיימה ב- 11/11/1917 שעה 11:11. מלחמה זו שכונתה "המלחמה הגדולה" גבתה מחיר נורא. נהרגו בה למעלה מ-18.5 מיליון בני אדם, כמחציתם אזרחים. במלחמה השתתפו "מדינות ההסכמה": האימפריה הבריטית על מושבותיה והדומיניונים שלה כולל אוסטרליה, ניו-זילנד, קנדה ודרום אפריקה; צרפת; האימפריה הרוסית; אטליה; ארצות הברית; בלגיה; סרביה; מונטגרו; רומניה ויוןן. למול "מדינות המרכז": הקיסרות הגרמנית, הקיסרות האוסטרו-הונגרית, האימפריה העותמנית, בולגריה.

 בריטניה דאגה לבניית בתי עלמין ליד שדות הקרב וקברה בהן הן את חלליה, הבריטים ובני חבר העמים הבריטי וכן חללי אוייב שנמצאו במקום. בארץ ישראל יש 5 בתי קברות כאלו: ירושלים, חיפה, באר שבע, רמלה, דיר אל באלח (עזה).

 קברים אלו של חיילים, שנפלו הרחק מביתם,זוכים רק לעיתים נדירות לביקורים של קרובי משפחה וחברים. אך, בריטניה לא שוכחת את חלליה ומדי שנה ביום השנה לסיום המלחמה או בסמוך אליו עורכים נציגי משרד ההגנה הבריטי טקסים בכל בתי הקברות. טקסים נוספים נערכים על ידי אוסטרליה (25 באפריל) וניו זילנד (31 באוקטובר). הטקסים מתקיימים ברמלה, ירושלים ובאר שבע.

 הצוות הקונסולרי הבריטי בישראל מצומצם  יחסית ולכן נערכים הטקסים בימים שונים. השנה נערך הטקס בהר הצופים בשבת והטקס ברמלה ביום ראשון שלאחריו.

 בכניסה לבית הקברות עמדו נציגי הקונסוליה וחילקו סיכות עם פרח הפרג. נציגי הקונסוליות וארגונים שונים הופיעו בשלל מדים וחליפות. על הבמה עמדו מחצרץ ונגן חמת חלילים מבית הספר למוסיקה של הצבא הבריטי.

 

  

   

            

  

 

 בטקס נאמרו דברים מפי נציגי הקונסוליות והארגונים השונים והונחו זרים לצד הקיר המרכזי. תרועת השכבה בחצוצרה ואחריה הנגינה היבבנית והאיטית של חמת החלילים ליוו את סיום הטקס.

 בית הקברות בהר הצופים הוקם ב- 1927. במקום קבורים 2,539 חללים מהם 24 יהודים. בית הקברות משקיף על העיר העתיקה למרגלותיו. כדי לשמור על הנוף הייחודי הזה חוקק חוק האוסר בנייה שתסתיר אותו.

 בתי הקברות הצבאיים הבריטים מהווים את המודל לפיו נבנו בתי הקברות הצבאיים של מדינת ישראל. המצבות אחידות ללא הבדלי דרגה והמקום מטופח להפליא. בהר הצופים בולט עץ הקטלב הותיק. עץ אדום ההולם את המקום. צאצאיו נטעו סביב כדי לשמור על המשכיותו.

לבית הקברות צורה כללית של צלב. נכנסים משער כניסה והולכים לאורך שדירה מרכזית עד הקפלה. מצידי השביל חלקות הקברים. אין סימון הפרדה בין החלקות והמצבות עומדות בשורות ורווחים קבועים.

 

  

 

 

  

 

 

  

 

 

 

  

שער הכניסה הוא, למעשה, מצבת זכרון ליחידות חיל המשלוח האימפריאלי, אשר תגיהן מסותתים באבן מצדי השער. מעליו יש כתובת הקדשה באנגלית, עברית וערבית. מול השער עומדת מצבת זיכרון לחללים האוסטרליים שנפלו בקרבות על ארץ ישראל.

בשדרה המרכזית ניצבים "צלב ההקרבה" ו"אבן הזיכרון", שני מונומנטים סמליים הקבועים בכל בתי העלמין הצבאיים הבריטיים. צלב ההקרבה משקף את דברי המשורר והסופר, רודיארד קיפלינג "חרב שלופה הנחה בחיקו של הצלב" והוא מסמל את ההקרבה בקרב. אבן הזיכרון מעוצבת כמזבח ועליה חקוקות שלוש מילים שהציע קיפלינג, שהיה חבר בועדה האימפריאלית ושכל את בנו היחיד במלחמה: "שמם יכון לעד".

קפלת זכרון – נמצאת בקצה השדרה. חקוקים בה שמות 3,366 הלוחמים שנפלו במצריםובארץ ישראל בקרבות מלחמת העולם הראשונה ומקום קבורתם לא נודע. מעל לקפלה פסלו של סנט ג'ורג'הלוחם בדרקון, פטרונה של אנגליה.

 על המצבות מופיעים שמות החללים ויחידתם. דתם של החיילים מצויינת בצלב לנוצרים ומגן דוד ליהודים. ראש המצבה שונה במקצת בין מצבות החללים הבריטים שהן בעלות קצה מעוגל למצבות החיילים העותמנים שהן בעלות קצה גלי ומצבות הגרמנים בעלות הקצה מחודד. המצבות היהודיות נמצאות בחלק המערבי של בית הקברות.

 

  

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 בתחתית המצבה מקום לתוספת של בני המשפחה. הנה כמה מהן שנגעו לליבי במיוחד:

" WHAT CAN A MAN DO MORE  / THEM DIE FOR HIS COUNTRYMAN"

מה יכול אדם לעשות יותר מאשר למות למען בני ארצו

 "FAREWELL / BRAVE SON AND BROTHER / GOD BE WITH US / UNTIL WE MEET AGAIN"

להתראות / בן ואח אמיץ / אלוהים יהיה עמנו / עד שנפגש שוב

 "משה בר צבי / נפטר י אדר תרע"ט  / "ה' נתן ה' לקח יהיה שם ה' מבורך" (עברית במקור)

 " WE LOVED HIM / JESUS LOVED HIM BEST"   

אהבנו אותו / ישוע אהב אותו ביותר

"TIME FLIES / LOVE REMAINS"

הזמן חולף האהבה נשארת

" GONE BUT NOT FORGOTTEN"

הלך אך לא נשכח

 לסיום אחזור על דברי הכומר של סט. אנדרוז שנאמרו בעצב רב (בתרגום חופשי): שנים רבות חלפו מאז אמרו הנביא ישעיהו וישוע את דברם, אך עדיין בני האדם מלמדים מלחמה.  אם יהיה שלום בירושלים יהיה שלום בעולם כולו.

  החייל מאת רופרט ברוק תרגום משה שרת*

 ואם אמות, חשבי רק זאת עלי:

כי יש פינה אי-שם בשדה נכר

שהיא לנצח אנגליה, בה יהא טמון

ביקר אותו קרקע – עפר יקר ממנו;

עפר שאנגליה ילדה, טיפחה, נטעה בו דעת,

נתהנה פרחים לו לאהוב, שיבלים לנדוד בם,

גוף מגופה של אנגליה, נשם אויר בה,

שטוף נחליה, ברוך שמשות מולדת.

 

  

ועוד חשבי, לב זה כל רע ממנו סר,

הלמו צפון בחיק נשמת עולם,

מחזיר מהבלימה את הגיגיו, מתת ארצו הם;

הוד מראותיה, נעים צלילה, חלום אושרה

וצחוק רעות נשמע בה ועדנת

לבות שלווים תחת שמיה

Roopert Brooke* מגדולי משורריה של אנגליה שנפל בפלנדריה בשנת 1914 והוא בן 27                      

 13.5.08 ע"י צ. אסף

 מבט מן האויר אל בית הקברות הבריטי בהר הצופים צולם בידי צ. אסף 13.5.08

 עוד על המקום ועל הטקסים תוכלו לקרוא ב: 

 מ. בנבנישתי, 1990, עיר המנוחות בתי העלמין של ירושלים, כתר ירושלים עמ' 37 – 48

 הבלוג של אורי קציר – http://www.aplaton.co.il/story_144
 האתר של יואב אבניאון – http://www.yoaview.com/Yoaview/SITE/?action=showobject&sn=2_625

 ןיקיפדיה – http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7%99%D7%AA_%D7%94%D7%A7%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%AA_%D7%94%D7%A6%D7%91%D7%90%D7%99_%D7%94%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%98%D7%99_%D7%91%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A9%D7%9C%D7%99%D7%9D

השתתפות בטקס: הטקס פתוח לקהל הרחב.

אפשר לתרום לועדה המטפלת בבית הקברות בתיבות התרומה בכניסה בזמן הטקס.

מועד בשבת הסמוכה ל- 11/11 התחלת טקס 9:00 משך הטקס כשעה. הטקס הקרוב יום שבת 10 נובמבר 2012 09:00

לברור המועדים ופרטים נוספים: השגרירות הבריטית ת"א  03-7251222 או המשרד שמרכז את הטקסים היושב ברמלה 08-92211220. קונסוליה  בריטית בירושלים 02-5414100

לביקור במקום: בית הקברות פתוח כל ימות השבוע.

חנייה: במדחנים לאורך הכביש הראשי. או בכביש הפנימי חינם.